window.googletag = window.googletag || { cmd: [] }; window.googletag.cmd.push(function () { window.googletag.pubads().enableSingleRequest(); window.googletag.pubads().disableInitialLoad(); }); Futbalový svet Hľadať

VIDEO Galapredstavenie a historický rekord: Barcelona po Bayerne v El Clásicu totálne potupila aj gigantický Real!

MADRID - Z víťazstva v prvom súťažnom El Clasicu tejto sezóny sa tešili futbalisti FC Barcelona.
Robert Lewandowski a Lamine Yamal sa postarali o triumf Barcelony.
Robert Lewandowski a Lamine Yamal sa postarali o triumf Barcelony. Zdroj: TASR/AP - Manu Fernandez

V sobotnom zápase 11. kola španielskej La Ligy triumfovali na pôde Realu Madrid jasne 4:0 a pred svojím najväčším rivalom zvýšili náskok na čele tabuľky na šesť bodov. Dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski, po jednom zásahu pridali Lamine Yamal a Raphinha. Sedemnásťročný Yamal zaznamenal premiérový gól do siete Realu a stal sa najmladším strelcom histórie prestížneho derby.

Obe mužstvá od začiatku ukazovali, že na Santiago Bernabeu neprišli brániť a divákom ponúkali jednu ofenzívnu akciu za druhou. V 13. minúte to parádnou pätičkou poslal Lewandowski na nabiehajúceho Yamala, mladý krídelník však strelu namieril na brankára Andrija Lunina. Väčšina šancí "bieleho baletu" bola zastavená pre ofsajdy, domáci ich mali v prvom polčase až osem. V 30. minúte sieť rozvlnil Kylian Mbappe, no ani tentokrát si postavenie nepostrážil a jeho zásah po preskúmaní systémom VAR neplatil.

Vo vysokom tempe sa hralo aj po zmene strán. Z úvodného gólu sa napokon tešili hráči Barcelony v 54. minúte, Lewandowski si nabehol na kolmicu Marca Casada a Lunina prekonal strelou k pravej žrdi - 0:1. Na to isté miesto to Poliak namieril hlavičkou aj o dve minúty neskôr, keď ho v pokutovom území našiel center Alejandra Baldeho - 0:2. Po hodine hry sa opäť presadil Mbappe, no už druhýkrát z ofsajdu. Šancu skompletizovať hetrik vzápätí nevyužil Lewandowski, ktorý pred prázdnou bránkou trafil pravú žrď. Real to skúšal naďalej, ale v 77. minúte prišla Yamalova prudká strela do šibenice - 0:3. Barcelona bola na koni a výsledok 4:0 v jej prospech spečatil v závere zápasu Raphinha. Katalánci vyhrali prvé ligové El Clasico od marca 2023.

Hráči Villarrealu zaznamenali šieste ligové víťazstvo, keď triumfovali na pôde Realu Valladolid 2:1. Víťazný gól vsietil v 84. minúte striedajúci Ayoze Perez. V ďalšom dueli doma Rayo Vallecano zdolalo Alaves 1:0, aj keď od 22. minúte hralo bez vylúčeného Abdula Mumina. Jediný gól padol desať minút pred koncom riadneho hracieho času, keď sa lopta nešťastne odrazila od brankára hostí Antonia Siveru. Obranca Alex Munoz rozhodol o triumfe Las Palmas nad Gironou 1:0.